Yazılım

Hangi Yazılım Dilini Seçmeli?

Günümüzün ve geleceğin en gözde sektörü şüphesiz ki yazılım sektörüdür. Günümüzde çok fazla yazılım dili bulunmakta. Kuşkusuz bütün dillerin yapısı hemen hemen diğerlerinin aynısı olsaydı, bu kadar sayıda dil belki de hiç ortaya çıkmayacaktı. Yazılımcıları yeni bir dil tasarlamaya iten en önemli etken, onun belli konularda sağlayacağı avantajlardan kaynaklanmaktadır. Fakat burada sizin bakmanız gereken şey hangisi daha fazla kazandırır değil, hangisiyle daha fazla başarılı olurum olmalı. Aslında bakarsanız yazılım dilleri tamamen kişisel zevkler doğrultusunda seçilebilir. Bu yazımda sizlere başlıca yazılım dillerini ve tercih sebeplerini anlatacağım.

HTML, CSS ve PHP : 

    

Eğer web tasarıma ilginiz varsa en başta öğrenmeniz gereken dillerin başında “Muhteşem 3’lü” olarak

adlandırdığımız bu yazılım dillerine yönelmeniz sizin için iyi olacaktır. Bir tema programlamak veya  bir script yazıp para kazanmak istiyorsanız özellikle PHP seçmelisiniz.

Bu 3 yazılım dili için benim de çok beğendiğim ve faydalandığım w3schools sayfasını takip edebilirsiniz. Sade anlatım tarzı ve basit örnekleriyle kendinizi geliştirebilir ve öğrendiğinizi anında uygulayabileceğiniz online editör ile bu gelişmeyi pekiştirebilirsiniz. Kısaca, web tasarıma ilgi duyuyorsanız yazılımla ilgili temel bilgileri edinebileceğiniz bu site aracılığıyla temeli sağlam bir başlangıç yapabilirsiniz.

C#, Java ve Python : 

Masaüstü uygulaması geliştirmek istiyorsanız yönelebileceğiniz başlıca dillerin başında bu yazılım dilleri gelir. Python ile görsel arayüzler tasarlayabileceğiniz birçok kütüphane mevcuttur.

C# ile Visual Studio üzerinden sürükle-bırak yöntemiyle kısa süre içerisinde form ara yüzünüzü tasarlayabilir, kullanışlı uygulamalar yapabilirsiniz.

Java için de Eclipse, IntelliJ ve NetBeans popüler derleyicilerdendir(IDE). Bu IDE’leri kullanıp masaüstü uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Mobil Uygulamalar :

Mobil uygulamalara ilginiz varsa ve bu alanda bir geliştirme yapmak istiyorsanız öncelikle uygulamanızın hangi işletim sisteminde olmasını istediğinize karar vermelisiniz. Google’ın Linux tabanlı açık kaynak kodlu işletim sistemi Android, etkin olarak son 5-6 yıldır pek çok farklı ekosistemde hayatımızda. iOS ise iPhone ve iPad ile beraber 2007 yılından bu yana evrim geçire geçire karşımızda. 

Android ile en çok kaynağı bulabileceğiniz dil Java’dır. Bu yüzden Java diliyle beraber Android Studio uygulaması (IDE) üzerinden android uygulamaları yapabilirsiniz.

iOS ile uygulama geliştirmeniz için öncelikle bir adet Mac cihazınız, bir adet Apple geliştirici lisansınız gerekmektedir. Ardından Objective-C’ye kıyasla daha yeni ve daha popüler olan Swift diliyle başlamanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

Ayrıca Windows Phone için ise Visual Studio üzerinden C# dilini kullanarak uygulama geliştirebilirsiniz.


İyi çalışmalar 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir